Kieli

+86-13967261180
Kotiin / Uutiset / Teollisuuden uutisia / Korkean lämpötilan tulenkestävät materiaalit: arvot, rajat ja ostoriskit
Lehdistö ja tapahtumat

Korkean lämpötilan tulenkestävät materiaalit: arvot, rajat ja ostoriskit

1300 °C:n irrotus- ja sintrausuunin vuorauksen mitoittava prosessiinsinööri päätyy yleensä kolmeen tarjoukseen pöydällä: alimmalla yksikköhinnalla tiivis savitiili, keskellä 0,8 g/cm³ eristävä tulenkestävä tiili ja yläosassa keraaminen kuitumoduulijärjestelmä 128 kg/m³. Yksikköhintaluokitus ja kokonaiskustannussijoitus osoittavat harvoin samaa vaihtoehtoa, ja syy on kahdessa numerossa, joita kukaan ei laita tarjoukseen: jatkuva käyttölämpötila ja vuorauksen massa.

Lyhyt vastaus: Valitse korkean lämpötilan tulenkestävät materiaalit jatkuvan työskentelylämpötilan ja uunikemian perusteella ensin, sitten tiheyden ja lämmönjohtavuuden perusteella. Lämpötilaltaan ylimääritetty vuori, mutta massalle liian tiheä, hukkaa energiaa jokaisessa syklissä; kemian tai kutistumisen alimääräinen vuori hajoaa muutamassa kuukaudessa riippumatta siitä, mikä se maksaa.

Kaksi sääntöä kattavat useimmat tekniset tiedot: luokituslämpötila on testitulos, ei palvelun luokitus, ja kuuma pinta on valittava pahimmalle tunnille, jonka uuni koskaan näkee, ei keskimääräistä päivää.

Alla oleva vertailu kannattaa tehdä ennen hintaa. Luvut ovat tyypillisiä julkaistuja arvoja yleisille kaupallisille arvoille; lämmöneristysmateriaalien valikoimasta kattaa tarkemmin kuitupohjaiset vaihtoehdot.

Lämpötilaluokka tulee ensin, kaikki muu toiseksi

Tulenkestävä kirjallisuus erottaa normaalit tulenkestävät materiaalit, joiden sulamislämpötila on noin 1580–1780 °C (vakioesimerkkinä samotti), korkean tulenkestävät aineet, joiden lämpötila on noin 1780–2000 °C (kromiittipohjaiset tyypit). Fuusiolämpötila kertoo, että materiaali ei sula; se kertoo hyvin vähän siitä, kestääkö vuori viisi vuotta pyöräilyä. Kuitueristeelle vastaava luku on luokituslämpötila mitattuna 24 tunnin kutistumistokeella, ja jatkuva käyttö on normaalisti asetettu 100–150 °C sen alapuolelle.

Materiaali
Jatkuva käyttö
Bulkkitiheys
Mihin se sopii
Tyypillinen vikatila
Fireclay tiili (42–45 % Al2O3)
≤1300 °C
2,1–2,3 g/cm³
Kulutus- ja alkalivyöhykkeet
Halkeilua pyöräilyn jälkeen
Korkea-alumiinioksiditiili (70–80 %)
≤1500–1600 °C
2,5–2,8 g/cm³
Kantavat kuumat pinnat
Lämpöshokki halkeamia
Alumiinioksidi-silikaattikuitupeite (1260 luokka)
1100-1150 °C
96–128 kg/m³
Varmuuskopiointi ja matalamassainen kuuma kasvo
Kutistuminen arvosanan yläpuolella
Alumiinikuitulevy (luokka 1400)
1250-1300 °C
300-400 kg/m³
Jäykkä kuuma pinta, eräuunit
Reuna halkeilee ankkureissa
Monikiteinen mulliittikuitu (1600 luokka)
1450-1500 °C
130-200 kg/m³
1500-1600 °C kammiot
Kustannus- ja pölynhallinta
Mikrohuokoinen nanolevy
≤1000 °C
200-240 kg/m³
Ohut tuki ahtaissa onteloissa
Tyhjiöhäviö, jos se puhkeaa
Taulukon huomautus: jatkuvan käytön arvoissa oletetaan puhdasta hapettavaa ilmakehää; pelkistävät kaasut, alkalihöyryt ja lyijy- tai booriyhdisteet leikkaavat käyttökelpoista kattoa ja vaativat paksumman vuorauksen sijaan laatua.

Kuitu vs. tiili: Lämmön varastointi on piilohinta

Varastoitu lämpövaaka, jossa on tiheys, ominaislämpö ja kerroksen paksuus, joka on todella liotettu lämpötilaan. Noin 1000 K:n yli lämmitetyssä 200 mm:n vuorauksessa täysin liotettu tiheä tulenkestävä tiilikerros kestää luokkaa 100–120 kWh neliömetriä kohti, eristävä tulenkestävä tiili 0,8 g/cm³ noin 40–50 kWh ja 128 kg/m³ vain 6–8 kWh kuitujärjestelmä. Päivittäin pyörivässä uunissa tämä ero on yleensä suurempi kuin seinämähäviöt.

100
45
7
Tiheä fireclay-tiili
IFB, 0,8 g/cm³
Kuitumoduuli, 128 kg/m³
Indeksi: varastoitunut lämpö 200 mm vuorauksen liotettuun kerrokseen, tiheä tiili = 100.

Vaihto on mekaanista. Kuidulla ei ole kantavuutta, se syöpyy korkean nopeuden kaasun vaikutuksesta, eikä se saa koskettaa sulaa metallia tai raskasta kuonaa. Työstettävä kuvio on kuitujen kuuma pinta, jossa on tiheä tiili tai valettava kulutusvyöhyke, johon varaus tai liekki törmää, ja kuituvarmistus, jossa ainoa tehtävä on lämmön pidättäminen.

NC Ceramic Fiber Blanket for Thermal Insulation Backup NC keraaminen kuitupeite lämpöeristyksen varmuuskopiointiin Tarkista tämä kaksinkertainen neularei'itetty peitto, jossa kuitu toimii lämmönvaraajana, ei kantavana kuumana pinnana; arvot vaihtelevat 1260-1600°C. Näytä tuote →

Mitä tulenkestävän tietolomakkeen täytyy todistaa

Useimmat määritysvirheet saapuvat tietolomakkeeseen epämääräisinä nimikkeinä puuttuvien numeroiden sijaan. Tarkista nämä kuusi asiaa ennen arvosanan hyväksymistä:

  • Kutistumistestin lämpötila. 3 %:n luku merkitsee vähän, ellei sitä ole ilmoitettu 24 tunnin kuluttua asetuspisteessäsi, ei luokituslämpötilassa.
  • Johtavuus keskilämpötilassa. Lainattujen arvojen tulee nimetä keskiarvo, esimerkiksi 0,12–0,20 W/m·K lämpötilassa 800 °C keskiarvo 128 kg/m³ huopalle; 25 °C numero on markkinointia.
  • Kemia. Al2O3-pitoisuus erottaa 1260-asteen materiaalista 1400-asteen materiaalista, ja alle noin 0,5 %:n Fe2O3:lla on merkitystä, jos läsnä on pelkistävää ilmakehää tai vetyä.
  • Kuvattua sisältöä. Yli 20 % ei-kuituhiukkasia, peitot käsittelevät huonosti ja irtoavat pölyä leikkaamisen aikana.
  • Tiheyden ja paksuuden toleranssi. Tyypillisesti ±10 % tiheydestä ja ±2 mm tai ±5 % paksuudesta; kevyt tela, joka toimitetaan 10 % nimellistiheydellä, menettää mitattavan osan eristysarvostaan.
  • Sideaineen palamisalue. Orgaaniset sideaineet palavat pois noin 200-350 °C:ssa, joten ensimmäinen lämmitys vaatii tuuletuksen ja hitaan rampin.

Laudat ovat käytännöllinen vastaus, jossa kuuman pinnan tulee pysyä tasaisena ja pitää muotonsa esimerkiksi erämuhvelissa tai uunin autokannessa. Ne maksavat enemmän neliömetriltä kuin huopa ja ankkureissa vähemmän anteeksiantavia, joten piirustuksen tarkastelulla on yhtä suuri merkitys kuin materiaalilaadulla.

Alumina Ceramic Fiber Board for Flat Hot-Face Linings Alumiinioksidikeraaminen kuitulevy tasaisille kuumapintaisille vuorauksille Harkitse tätä lautaa, jossa litteän, muotoaan pitävän kuuman pinnan on vastustettava liekkejä ja kaasuvirtausta; saatavana NC1260-NC1800 laatuluokissa. Näytä tuote →

Mihin vetoisuus menee: Sovelluksen jakautuminen

Korkean lämpötilan tulenkestävien materiaalien kysyntä seuraa jatkuvasti kuumia prosesseja harjoittavia aloja. Alla oleva jako on ohjeellinen kuvio raskaan teollisuuden kulutuksesta, hyödyllinen arvioitaessa, mitkä palveluehdot toimittaja täyttää useimmin, ei tilastotutkimusta.

  • Rauta ja teräs - noin 34 %
  • Keramiikka ja lasi - noin 21 %
  • Petrokemian ja jalostus - noin 15 %
  • Ei-rautametallit - noin 12 %
  • Lämpökäsittely ja teho - noin 10%
  • Laboratorio ja muut - noin 8 %

Lue se vihjeenä vikatiloista. Teräksen ja sementin käyttäjät ovat huolissaan alkalihyökkäyksestä ja hankauksesta; keramiikan ja lasin käyttäjät ovat huolissaan saastumisesta ja lämpösokista; laboratorio- ja pilottikäyttäjät ovat huolissaan pienen erän joustavuudesta ja toistettavasta lämpötilan tasaisuudesta. Toimittaja, jonka luettelo on rakennettu sähköuunikammioiden ympärille, on yleensä vahvempi viimeisessä ryhmässä kuin kuonankestävyydessä.

Viisivaiheinen valintasarja

Järjestyksen suorittaminen järjestyksessä välttää yleisen virheen, jossa materiaali valitaan ennen kuin työtehtävä on kirjattu ylös.

1. Kirjoita tehtävä

Huippulämpötila ja pitoaika, ilmakehä, epäpuhtaudet, mekaaninen kuormitus, kaasun nopeus ja kuinka usein uuni pyörii viikossa.

2. Muunna marginaalilla

Aseta jatkuva käyttö 100–150 °C kuidun käyttöasetusarvon yläpuolelle tai tiilille yksi sulamisluokka huipun yläpuolelle.

3. Valitse arkkitehtuuri

Vain kuitu, kuitu IFB:n päällä tai tiheä kulutuspinta kuituvarmistuksella. Piirrä ankkurin layout ennen materiaalin tilaamista.

4. Tarkista tiedot

Kutistuminen asetuspisteessä, johtavuus keskilämpötilassa, kemia, tiheystoleranssi ja erätestiraportti sidottu toimitettuun erään.

5. Suunnittele ensimmäinen lämpö

Sideaineen palamiskäyrä, liikuntasaumat, kiinnityskohdat ja tuuletus, sovittu kirjallisesti ennen asennuksen aloittamista.

Siellä missä tarvitaan korkeinta lämpötilaa, monikiteinen mulliittikuitu kantaa kuumaa pintaa 1500–1600 °C:ssa ilman tiilen massarajaa, hintaan, joka on järkevää vain kun kammio on pieni, pyöräilee usein tai puhtaudella on väliä. Se on myös likaantumiselle herkin laatu, joten uunin ilmapiiri ja latauskäytäntö on tarkistettava rehellisesti.

Polycrystalline Mullite Fiber Cotton for High-Temperature Insulation Monikiteinen mulliittikuitupuuvilla korkean lämpötilan eristykseen Käytä tätä kevyttä 72 % alumiinioksidikuitua 1500–1700°C:n käyttölämpötilassa ja vähämassamassassa; tarkista ilmapiiri ja maksu kontaminaatioherkkyyden varalta. Näytä tuote →

Asennus-, huolto- ja vaatimustenmukaisuustiedot

Useimmat ennenaikaiset vuorauksen viat ovat asennusvirheitä, eivät materiaalivikoja. Toistuvat ovat luettelemisen arvoisia kaikkia hankintatarkastuksia varten:

  • Liikuntasaumat. Salli noin 1,5–2 % vuorauksen pituudesta 1200 °C:ssa tai sitä korkeammassa lämpötilassa; tiukasti painettu kuituvuori soljaa ja avaa raot moduuleissa.
  • Ankkurointiaste ja etäisyys. 304 ruostumaton noin 800 °C, 310 - noin 1100 °C, keraamiset ankkurit sen yli, tyypillisesti 200–300 mm:n keskipisteissä.
  • Kosteus. Märkä kuitu menettää suuren osan eristysarvostaan ​​ja voi halkeilla ensimmäisellä lämmöllä; säilytä suljetussa ja kuivassa, äläkä koskaan asenna tulvivaan kuoreen.
  • Tarkastusrytmi. Neljännesvuosittain suoritettavat kuumapisteiden ja ovien tiivisteiden visuaaliset tarkastukset sekä vuosittaiset lämpökuvaukset havaitsevat kutistumisraot ennen kuin ne muuttuvat kuoren vääristymäksi.
  • Dokumentaatio. Pyydä ISO 9001 -sertifikaatin laajuutta ja mitä tahansa CE-vakuutusta, joka on sidottu todelliseen tuotteeseen ja testistandardiin, ei yleistä yrityksen lausuntoa; pyydä kuitumateriaalille voimassa oleva käyttöturvallisuustiedote.
  • Pölynhallinta. Alumiinioksidi-silikaatti tulenkestävä keraamikuitu luokitellaan joillakin lainkäyttöalueilla epäillyksi syöpää aiheuttavaksi, joten leikkaus tulee tehdä suljettuna tai märkänä, ja paikan päällä on oltava poisto ja hengityssuojaimet.

Asennusyksityiskohtien muutokset mittasivat suorituskykyä enemmän kuin useimmat ostajat odottavat. Moduulien kohdistus, liitoksen puristus ja ankkurin upottaminen ratkaisevat, kestääkö laskettu johtavuus kosketuksen todellisen uunin kanssa; käytännön tarkastukset esitetään tässä keraamikuituhuopa uunin vuorauksen opas .

Toimiva sääntö korkean lämpötilan tulenkestäviä materiaaleja varten on määrittää tässä järjestyksessä: käyttömäärä, kemia, jatkuva lämpötila, sitten tiheys ja hinta. Jos tarjouksessa ei voi ilmoittaa kutistumista asetuspisteessäsi ja johtavuutta nimetyssä keskilämpötilassa, arvosanaa ei ole vahvistettu riippumatta siitä, kuinka houkuttelevalta hinta näyttää. Osta vuoraus, joka sopii uunin todelliseen kiertoon, ja laita säästöt ankkureihin, liikuntasaumoihin ja dokumentoituun ensimmäiseen lämmitykseen, jossa ne häviävät vähiten.

Suositellut artikkelit
  • Mitkä ovat alumiinisilikaattikuitulevyn tärkeimmät ongelmat?

    Introduction: Alumiinisilikaattikuitulevymateriaali on tällä hetkellä erittäin suorituskykyinen eristemateriaali. Alumiinisilikaattikuitulevyllä on erinomaisia ​​...

  • Mitkä ovat alumiinisilikaattikuitulevyn ominaisuudet?

    Introduction: Alumiinisilikaattitulenkestävät kuitutuotteet valmistetaan valikoivalla pyrokseenin prosessoinnilla, korkeassa lämpötilassa sulattamalla, puhallusmuovauk...

  • Mikä on korkean alumiinioksidin keraamisen kuitulevyn rakenne?

    Introduction: 1、 Muotoiltu keraamisen kuituuunin vuori korkeaa alumiinioksidia sisältävälle keraamiselle kuitulevylle Korkean alumiinioksidin keraamisen kuitulev...

OTA YHTEYTTÄ